Zdrowie

Wakacyjne baby boom – już dziś zapisz maleństwo na USG bioderek

Wakacyjne baby boom – już dziś zapisz maleństwo na USG bioderek
INFORMACJA PRASOWA 21.08.2017, Łódź Wakacyjne baby boom – już dziś zapisz maleństwo na USG bioderek Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci.

INFORMACJA PRASOWA
21.08.2017, Łódź

Wakacyjne baby boom – już dziś zapisz maleństwo na USG bioderek

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Jednak przy odpowiedniej profilaktyce i wczesnej diagnostyce, leczenie daje dobre wyniki. Dlatego obecnie na USG stawów biodrowych kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.
Według statystyk to właśnie latem rodzi się najwięcej dzieci. Dlatego rodzice, którzy chcą wykonać USG bioderek u swojego maleństwa w ramach współpracy z NFZ, powinni zapisać dziecko na to badanie w momencie otrzymania skierowania do Poradni Preluksacyjnej. Dostaną je od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, co ma miejsce w czasie wizyty patronażowej – Kontroli przesiewowej powinny podlegać dzieci do ukończenia 3 miesiąca życia. W Polsce przyjęto, że najlepszy moment na badanie przypada między 4 a 6 tygodniem, nie później niż w 12 tygodniu– tłumaczy lek. med. Jolanta Skowron-Kobos, pediatra z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.
– Aktualnie czeka się ok. 4 tygodni na USG bioderek, jeśli chcemy je wykonać „na NFZ” – tłumaczy Magdalena Cieślak, rzeczniczka Centrum Medycznego Medyceusz przy ul. Bazarowej.
USG bioderek jest badaniem bezbolesnym dla dziecka, pozwala zdiagnozować, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo. Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy 6% noworodków, a 1 na 1000 żywo urodzonych dzieci ma najcięższą postać tego zaburzenia – zwichnięcie stawu biodrowego. Jak w przypadku wielu chorób, można wskazać czynniki ryzyka. – Dysplazję częściej diagnozuje się u dziewczynek, w przypadku położenia miednicowego płodu, a także u dzieci z masą urodzeniową powyżej 4 kilogramów. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji można należą również małowodzie i dodatni wywiad rodzinny – wymienia doktor Skowron-Kobos.
Leczenie rozpoczyna się od ortez odwiedzeniowych: szyny Koszli, szelek Pavlika i aparatu Tubingera – Skuteczność leczenia tymi sprzętami wynosi aż 95%, ale oczywiście wiele zależy od systematyczności rodziców w zakładaniu dziecku ortez – tłumacz ekspert Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.
Jak podkreśla pediatra, warto działać jeszcze przed 12. tygodniem życia, gdyż później możliwe jest tylko leczenie operacyjne. A nie ma potrzeby, by narażać na stresy siebie i maleństwo.

A to już wiesz?  W grudniu pamiętaj również o sobie - bezpłatne badania mammograficzne w Sukcesji

Centra Medyczne Medyceusz to sieć nowoczesnych, prywatnych placówek medycznych w Łodzi. W sześciu placówkach świadczone są kompleksowe usługi medyczne. W skład oferty wchodzi Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), opieka pediatryczna, poradnie lekarzy specjalistów (AOS), hospitalizacja planowa w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz, laboratoria, diagnostyka specjalistyczna, transport medyczny, nocna i świąteczna opieka lekarska. Sztandarową usługą CM Medyceusz jest diagnostyka obrazowa (RTG, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Mammografia), Placówki mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczą usługi komercyjne.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy