Cišża i poród > www.anetta.pl

Nowoœci

tłumaczenia

kursy

Tata coraz ważniejszy

Gdy dziecko nie cieszy

Co to znaczy być dobrą matką?

Połóg i laktacja

Poród - parturition

Czynność łożyska

Zapłodnienie - fertilization

Cykl jajnikowy i maciczny

Hormonalne sprzężenia zwrotne

Cykl płciowy żeński

Spermatogeneza

Gruczoły płciowe

Determinacja płci

Biustonosz dla karmiącej

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (NWC)

Ból nie jest konieczny

Dlaczego w ciąży boli głowa?

Czym jest baby blues?

Lęk w czasie ciąży

Dziecko z niską masą urodzeniową

Ból w czasie porodu

Czego boi się kobieta w ciąży?

Zalety porodu w wodzie

Kiedy nie mogę rodzić w wodzie?

Ciąża dwujajowa

Przybieranie na wadze

Ciąża a zmęczenie

Ćwiczenia w czasie ciąży

Potrzeby seksualne podczas ciąży

Seks w czasie ciąży

Wiek ojca a zespół Downa

Laboratoryjny test krwi

Laboratoryjny test moczu

Domowy test ciążowy

Ubrania dla ciężarnej

Laktacja: Pierwsze mleko to siara - młodziwo

Drożdżyca pochwy i sromu

Stany zapalne narządu rodnego

Używane ubranka dla dziecka

Odzież ciążowa używana

Ssanie piersi

Przystawianie dziecka do piersi

Fizjologiczne podstawy laktacji

Objawy ciąży

Nudności i wymioty

Pierwsza wizyta u lekarza

40 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

1-2 tydzień ciąży

Czynność łożyska

Czynność łożyska

Łożysko (placenta), tworzące się w pierwszych tygodniach ciąży, w 10 tygodniu ciąży, licząc od dnia owulacji, waży około 10 gramów, w 20 tygodniu – około 170 gramów, w 30 tygodniu – około 430 gramów i największą swoją masę osiąga w 40 tygodniu ciąży – około 650 gramów.Zasadniczą funkcjąłozyska jest wymiana gazów (O2 i CO2), produktów energetycznych i budulcowych oraz ich metabolitów pomiędzy krwiąmatki a krwią płodu. Przez łożysko w ciągu jednej sekundy przepływa 8,3 ml krwi matki i 6,6 ml krwi płodu. Wymiana pomiędzy krwią matki a krwią płodu zachodzi dzięki dyfuzji, aktywnemu transportowi i pinocytozie. W łożysku dufundują zgodnie z gradientem koncentracji lub prężności: tlen, dwutlenek węgla i większośc soli mineralnych. Na zasadzie aktywnego transportu, wbrew gradientowi koncentracji, przechodzą przez łożysko: glukoza, aminkowasy oraz jony wapniowe i żelazowe. W wyniku pinocytozy w łożysku są transportowane z krwi matki do krwi płodu nieznaczne ilości białek.Drugą ważną funkcją łożyska jest wytwarzanie hormonów. Poczynając od 8 tygodnia ciąży łożysko stopniowo przejmuje produkcję progesteronu zastępując w ten sposób czynność ciałka żółtego ciążowego. O dobowym wytwarzaniu progesteronu pośrednio można wnioskować na podstawie oznaczenia zawartości pregnandiolu – metabolitu progesteronu wydalanego z moczem. Zawartość pregnandiolu w dobowej porcji moczu wzrasta od około 2 mg w 8 tygodniu ciąży do około 40 mg w 36-40 tygodniu ciąży. Ilość dobowa pregnandiolu wydalana z moczem stanowi około 15% całkowitej produkcji progesteronu. Tym samym w końcu ciąży łożysko wytwarza dziennie około 300 mg progesteronu.We krwi tylko około 10 % progesteronu znajduje się w postaci wolnej i wykazującej aktywność fizjologiczną. Pozostałe ponad 90 % progesteronu jest związane z białkami osocza i nie wykazuje aktywności fizjologicznej. Progesteron zmniejsza pobudliwość mięśćnia macicy. Dzięki temu zapobiega wystąpieniu poronienia lub porodu przedczesnego. Wraz z estrogenami działa synergicznie na wzrost gruczołów sutkowych w czasie ciąży.

W czasie ciąży również znacznie zwiększa się wydzielanie estrogenów, które powstają głównie w łożysku. Spośród trzech estrogenów: estriolu, estronu i estradiolu największy wzrost zawartości w dobowej porcji moczu osiąg estriol, znacznie mniejszy zaś estron i estradiol. Zawartość estriolu w dobowej porcji moczu i we krwi stale wzrasta poczynając od początku ciąży aż do porodu. Również zwiększa się jego zawartość w wodach płodowych, osiągając w końcu ciąży stężenie około 10 razy większe w porównaniu ze stężeniem we krwi w tym samym czasie.Pod wpływem estrogenów następują podziały komórek mięśnia macicznego i wzrost jego masy w czasie ciąży. Jednocześnie estrogeny zwiększają pobudliwość mięśnia macicznego a tym samym mają działanie antagonistyczne w stosunku do progesteronu, tak, że zaczyna on kurczyć się pod wpływem krążącej we krwi oksytocyny.Poza hormonami steroidowymi łożysko łożysko wytwarza również hormony białkowe. Są to: ludzka gonadotropina łożyskowa (hCG) i ludzki łożyskowy laktogen (hPL) oraz w nieznacznych ilościach hormony wytwarzane przez płat przedni przysadki.Największe wydzielanie ludzkiej gonadotropiny łożyskowej przypada na 8 tydzień ciąży i w następnych tygpdniach zaczyna się zmniejszać. Poczynając od 12 tygodnia ciąży aż do dnia porodu zawartość hCG we krwi matki jest kilkakrotnie mniejsza w porównaniu z zawartością w 8 tygodniu ciąży. Pod wpływem hCG ciałko żółte ciążowe wzrasta i wydziela progesteron. Zmniejszeniu się wydzielania hCG towarzyszy stopniowe zanikanie ciałka żółtego ciążowego w jajnikach. Działanie ludzkiego łożyskowego laktogenu (hPL) jest podobne do działanie hormonu wzrostu. Pod wpływem hPL następuje wzrost sutków w czasie ciąży.

Powrót


Uważasz że ciekawe, kontrowersyjne? Umieœć link na Twojej stronie, blogu. Wystarczy skopiować poniższy kod (Ctrl+C aby skopiować)