Cišża i poród > www.anetta.pl

Nowoœci

tłumaczenia

kursy

Tata coraz ważniejszy

Gdy dziecko nie cieszy

Co to znaczy być dobrą matką?

Połóg i laktacja

Poród - parturition

Czynność łożyska

Zapłodnienie - fertilization

Cykl jajnikowy i maciczny

Hormonalne sprzężenia zwrotne

Cykl płciowy żeński

Spermatogeneza

Gruczoły płciowe

Determinacja płci

Biustonosz dla karmiącej

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (NWC)

Ból nie jest konieczny

Dlaczego w ciąży boli głowa?

Czym jest baby blues?

Lęk w czasie ciąży

Dziecko z niską masą urodzeniową

Ból w czasie porodu

Czego boi się kobieta w ciąży?

Zalety porodu w wodzie

Kiedy nie mogę rodzić w wodzie?

Ciąża dwujajowa

Przybieranie na wadze

Ciąża a zmęczenie

Ćwiczenia w czasie ciąży

Potrzeby seksualne podczas ciąży

Seks w czasie ciąży

Wiek ojca a zespół Downa

Laboratoryjny test krwi

Laboratoryjny test moczu

Domowy test ciążowy

Ubrania dla ciężarnej

Laktacja: Pierwsze mleko to siara - młodziwo

Drożdżyca pochwy i sromu

Stany zapalne narządu rodnego

Używane ubranka dla dziecka

Odzież ciążowa używana

Ssanie piersi

Przystawianie dziecka do piersi

Fizjologiczne podstawy laktacji

Objawy ciąży

Nudności i wymioty

Pierwsza wizyta u lekarza

40 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

1-2 tydzień ciąży

Hormonalne sprzężenia zwrotne

Hormonalne sprzężenia zwrotne

Regularne wystąpienie cykli płciowych u dojrzałych płciowo kobiet zależy od mechanizmu fizjologicznego kontrolowanego przez żeński ośrodek rozrodczy w podwzgórzu. Ośrodek ten pozostaje pod wpływem różnorodnych oddziaływań. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej szyszynka i wydzielana przez nią melatonina hamuje czynnośc ośrodka rozrodczego w podwzgórzu , opóźniają pokwitanie i wystąpienie piwerwszych cykli miesiączkowych.

Układ limbiczny, a zwłaszcza należące do niego ciało migdałowate, działa przeciwnie przyspieczając pokwitanie.Regularna owulacja i występowanie krwawienia miesiączkowego u dojrzałych płciowo kobiet zależą od kolejnego oddziaływania wielu hormonów na ośrodek rozrodczy w podwzgórzu.Ośrodek ten stanowi zasadnicze ogniwo w hormonalnym sprzężeniu zwrotnym dla ptli zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego sprzężenia zwrotnego.

Ogniwami pętli zewnętrznego sprzężenia zwrotnego (external feedback loop) są: podwzgórze, płat gruczołowy przysadki i jajniki. W sprzężeniu tym hormony wytwarzane w jajniku oddziałują na podwzgórze hamując wydzielanie hormonu uwalniającego gonadotropiny z płata gruczołowego przysadki.Prawidłowe, czyli pulsacyjne wydzielanie LH-RH przez podwgórze do przysadkowych naczyń wrotnych w fazie folikularnek cyklu miesiączkowego powoduje również prawidłowe, czyli pulsacyjne wydzielanie przez płat gruczołowy przysadki hormonu lutenizującego i folikulotropowego oraz przez jajnik – estrogenów. W ostatnich dniach fazy folikularnej zawartości estrogenów we krwi zmniejsza się. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwrotnym, hamującym działaniem estrogenów na komórki płata gruczołowego przysadki wytwarzające hormony gonadotropowe. Również zwrotnie hamuje wydzielanie FSH czynnik, zwany inhibintą, wytwarzany przez komórki warstwy ziarnistej pęcherzyka jajnikowego dojrzałego.W wyniku zmniejszenia się zawartości estrogenów we krwi komórki podwzgórza przestają być zwrotnie hamowane przez estrogeny i zaczynają uwalniać do przysadkowych nczyń wrotnych większe ilości LH-RH. W następstwie zwiększonego uwalniania przez podwzgórze tego neurohormonu przysadka wydziela do krwi w ciągu kilku godzin większą ilość hormonu luteinizującego (LH), co powoduje owulację.Wydzielanie pulsacyjne LH-RH przez podwzgórze i gonadotropin przez przedni płat przysadki występuje w odtępach od 90 do 120 minut. Częstotliwośc występowania i amplituda stężenia we krwi hormonów gonadotropowych są modulowane przez szereg czynników. Największa aplituda wydzielanych pulsacyjnie gonadotropin występuje we krwi w pierwszych dniach fazy folikularnej w porze dziennej.Systematyczne wprowadzanie do organizmu egzogennych estrogenów w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego hamuje czynność podwzgórza. Nie dochodzi do znacznego wzrostu wydzielania LH i pęcherzyki jajnikowe dojrzałe nie pękają, nie ma więc owulacji. Wprowadzane egzogennie estrogeny hamują wydzielanie LH-RH przez podwzgórze i powodująwystępowanie bezowulacyjnych cykli miesiączkowych (unovulatory menstrual cycles).W pętli wewnętrznego sprzężenia zwrotnego (internal feedback look) uczestniczą: podwzgórze, podwzgórzowy hormon uwalniający LH-RH, płat gruczołowy przysadki i wydzielane przez przysadkę gonadotropiny – FSH i LH. Znaczenie wewnętrznego sprzężenia zwrotnego w regulacji żeńskiego cyklu płciowego nie zostało dotychczas dostatecznie poznane.

Powrót


Uważasz że ciekawe, kontrowersyjne? Umieœć link na Twojej stronie, blogu. Wystarczy skopiować poniższy kod (Ctrl+C aby skopiować)