Niepłodność

Czy mrożenie komórek jajowych jest szansą na późne, szczęśliwe macierzyństwo?

Warszawa, 15 grudnia 2014 Przezorne, płodne, zawsze ubezpieczone Jak wynika z raportu ?Płodna Polka? co czwarta młoda kobieta w naszym kraju planuje pierwsze dziecko po

Warszawa, 15 grudnia 2014
Przezorne, płodne, zawsze ubezpieczone

Jak wynika z raportu ?Płodna Polka? co czwarta młoda kobieta w naszym kraju planuje pierwsze dziecko po 30. roku życia. Jednak z biegiem czasu szanse na poczęcie maleją, a po przekroczeniu wieku 33. lat drastycznie spadają. Co więcej rośnie z nim również ryzyko wad wrodzonych u dzieci. Czy mrożenie komórek jajowych jest szansą na późne, szczęśliwe macierzyństwo?

Temat mrożenia komórek jajowych niespodziewanie przeniknął do opinii publicznej za sprawą dwóch światowych gigantów, którzy zaoferowali swoim pracownicom sfinansowanie tego zabiegu oraz niemałą gratyfikację za jego wykonanie. W ostatnich dniach również jedna ze światowych gwiazd zaprosiła do gabinetu ginekologicznego kamery telewizyjne, by pokazać proces mrożenia komórek jajowych. Czy jest to tymczasowy trend, czy zapowiedź przyszłości?

Jak zamrozić jajeczko?
Mrożenie komórek jajowych odbywa się za pomocą metody szybkiego mrożenia, zwanej witryfikacją. Pobiera się je poprzez punkcję jajnika po stymulacji hormonalnej, jednorazowo kilka, kilkanaście sztuk. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dożylnym, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Komórki jajowe przechowuje się w ciekłym azocie o temperaturze -196 stopni celcjusza. W teorii można je przetrzymywać przez kilkadziesiąt lat.
Część komórek jajowych obumiera jeszcze w procesie witryfikacji, część nie przetrwa rozmrożenia. Nie należy również zapominać, że w in vitro i w naturze tylko 30% zarodków przyniesie pozytywne rozwiązanie ciąży. Z tych powodów konieczne jest pobranie przynajmniej 9., a najlepiej 12. komórek jajowych, by prawdopodobieństwo urodzenia dzięki nim dziecka w przyszłości było wysokie. Nie ma jednak nigdy 100% pewności ? powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii ?Płodna Polka?.

Kto może zamrozić komórkę jajową?
Z zabiegu mrożenia komórek jajowych powinny skorzystać kobiety z chorobą nowotworową przed rozpoczęciem leczenia. Zarówno chemioterapia i radioterapia uszkadza lub modyfikuje genetycznie gamety. Zaleca się go również pacjentkom z zaawansowaną endometriozą oraz występującą rodzinnie przedwczesną menopauzą.

A to już wiesz?  Remifemin – odzyskaj równowagę dla swojego ciała

Dla kobiet, które traktują mrożenie komórek jajowych, jako polisę na przyszłość, najistotniejszy będzie wiek, w którym zdecydują się na procedurę. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy moment na pierwszą ciążę występuje do 25. roku życia. Potem jakość gamet spada. Z tego powodu zaleca się, by kobiety decydujące się na mrożenie komórek jajowych nie były starsze niż 30 lat.

Im wcześniej komórki zostaną zamrożone, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi się z nich zdrowe dziecko. Dużo mniejsze znaczenie ma moment, w którym zostaną rozmrożone
i przetransferowane do macicy w formie zarodków. Najważniejsze jest w jakim wieku komórki zostały zamrożone ? mówi dr Mrugacz ? By jednak mieć pewność szczęśliwego macierzyństwa, rekomendujemy poczęcie w naturalny sposób w młodszym wieku.

Kampania społeczna ?Płodna Polka?, to inicjatywa, której celem jest promocja badań ?Pakietu kobiecego? (badań AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja
o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację ?Nadzieja dla zdrowia? przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności ?Bocian?. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok. Więcej informacji na stronie www.plodnapolka.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy