Anetta

Jak wychowuje dziecko mama, a jak tata?

Jak wychowuje dziecko mama, a jak tata?
Jak wychowuje dziecko mama, a jak tata? Stereotypowo przyjmuje się, że rolę dominującą w wychowaniu dziecka odgrywa matka. Nowoczesny model rodziny, często jednak różni się

Jak wychowuje dziecko mama, a jak tata?
Stereotypowo przyjmuje się, że rolę dominującą w wychowaniu dziecka odgrywa matka. Nowoczesny model rodziny, często jednak różni się od klasycznego. Coraz więcej osób decyduje się również na samotne macierzyństwo. Oczywiście model wychowawczy zależy od wielu czynników, jednak ze względu na to, że kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają świat, również w inny sposób spoglądają na rodzicielstwo.

Jak zatem wychowuje dziecko mama?
Zazwyczaj matka jest bardziej zaangażowana emocjonalnie w wychowanie dziecka. Wynika to przede wszystkim z tego, że to właśnie ona przez dziewięć miesięcy nosiła je pod sercem. W tym czasie zapewniała mu bezpieczeństwo, wygodę i opiekę. Chce więc kontynuować ten wzorzec w jego życiu. Matka przede wszystkim pragnie ochronić swoje dziecko przed całym złem tego świata: często nie da sobie wytłumaczyć, że jej dziecko robi coś źle. Wynika to z tego, że od poczęcia skupiała się na tym, aby usunąć wszelkie przeszkody i zapewnić swojemu maleństwu dobry start.

Jak wychowuje dziecko tata?
Tata wychodzi z założenia nieco innego niż matka, która skupia się na ochronie dziecka. W odróżnieniu od niej, ojciec chce nauczyć dziecko samodzielności i pokazać mu, że przeciwności losu należy przezwyciężać. Jest to bardzo ważne działanie, bo pozwoli dziecku w przyszłości funkcjonować w dorosłym życiu i przygotuje je do pełnej socjalizacji. Ojciec więc zachęca dziecko do nauki na własnych błędach i próbowania nowych rzeczy mimo tego, że nie zawsze dają one dobry rezultat. Tata uczy swoją pociechę jak się potykać i podnosić po upadku, ale potrafi też solidnie rozpieszczać.

Który model wychowania jest więc lepszy: mamy czy taty?
Nie można jednoznacznie wskazać, kto jest lepszym rodzicem. Tak naprawdę w zależności od sytuacji w wychowaniu mamy pojawiają się elementy modelu wychowawczego taty i odwrotnie. Tak naprawdę dla dziecka najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch modeli i ciepły, pełen miłości, dający poczucie bezpieczeństwa dom rodzinny.
W BabyMama.pl rozumiemy, że macierzyństwo czasem bywa niełatwe, dlatego oferujemy produkty, które wspierają rodziców wielu w wyzwaniach. Znajdziesz u nas akcesoria wyprawkowe, dzięki którym macierzyństwo stanie się prostsze. Zapraszamy!www.babymama.pl

A to już wiesz?  Bambusowa wyprawka dla niemowląt

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy