LIFESTYLE Zdrowie

Jak zapobiegać chorobom stawów – profilaktyka z suplementem diety

Jak zapobiegać chorobom stawów – profilaktyka z suplementem diety
Zwyrodnienie stawów dotyka coraz więcej osób, w dodatku coraz młodszych. Nawet 20 proc. osób w wieku 40 lat cierpi na choroby stawów. Jak im

Data publikacji: 2013-10-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak zapobiegać chorobom stawów – profilaktyka z suplementem diety
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Zwyrodnienie stawów dotyka coraz więcej osób, w dodatku coraz młodszych. Nawet 20 proc. osób w wieku 40 lat cierpi na choroby stawów. Jak im zapobiegać?

Jak zapobiegać chorobom stawów – profilaktyka z suplementem diety LIFESTYLE, Zdrowie - Zwyrodnienie stawów dotyka coraz więcej osób, w dodatku coraz młodszych. Nawet 20 proc. osób w wieku 40 lat cierpi na choroby stawów. Jak im zapobiegać?

Nie tylko ruch, ale i odpowiednia dieta oraz utrzymanie prawidłowej wagi ważne są w utrzymaniu zdrowych stawów. Ważne, aby nie lekceważyć pierwszych objawów chorób stawów w początkowych stadiach. Symptomy takie jak stany zapalne to sygnały, że należy udać się do lekarza.

Wybrane choroby stawów
Artroza – przewlekła zwyrodnieniowa choroba stawów polegająca na przedwczesnym zużyciu tkanek tworzących staw, powstała na skutek procesów biologicznych i mechanicznych (np. urazu).
Koksartroza – Choroba zwyrodnieniowa stawów (arthrosis deformans, osteoarthrosis) zwana także zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi stawów jest zespołem chorobowym, który polega na zbyt wczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw. Chrząstka szklista pokrywająca i wyściełająca powierzchnie stawowe ulega starciu, na skutek czego odsłonięte zostają powierzchnie kostne, które zaczynają o siebie trzeć.
Gonartroza – Choroba zwyrodnieniowe stawu kolanowego, zwana także gonartrozą (gonarthrosis) jest jednostką chorobową, którą najbardziej charakteryzuje ból oraz postępująca dysfunkcja stawu kolanowego. Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet, osób otyłych oraz osób w podeszłym wieku. Często też występuje obustronnie. Gonartroza jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie.
RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów (arthrits rheumatica) – zwane niegdyś gościec przewlekły postępujący jest reumatyczną, uogólnioną chorobą tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że chory organizm niszczy własne tkanki, co najbardziej ujawnia się deformacjami stawów, ich bólem oraz sztywnością. Etiologia choroby nie jest znana. Jako czynniki predysponujące do wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów często wskazuje się czynnik genetyczny oraz defekt układu odpornościowego. Osoby palące papierosy oraz narażone na silny stres również mają większe ryzyko zachorowania oraz narażone są na cięższy przebieg choroby.
Zespół bolesnego barku – jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany te najczęściej dotyczą osób około 45-55 lat, w podobnej ilość kobiet, jak i mężczyzn. Polegają one na nadmiernym i przedwczesnym zużyciu tkanek miękkich występujących w okolicy stawu barkowego, w tym głównie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

A to już wiesz?  Pora spać spokojnie. 5 produktów, które zapewnią komfortowy sen

Ruszaj się z głową
Aktywność fizyczna pomaga zachować stawy w dobrej formie i zapobiega ich zesztywnieniu. Jednak trzeba pamiętać, aby nie przeforsować organizmu i nie przeciążyć stawów. Wzmocnienie mięśni i ochrona stawów poprzez uprawianie sportu to dobry kierunek. Warto wówczas pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu. Osoby, które dotąd prowadziły siedzący tryb życia powinny coraz częściej spacerować. Dobrym sposobem jest wysiadanie ze środka komunikacji miejskiej jeden lub dwa przystanki przed domem i przejście tego odcinka pieszo. Dla osób, które postanowiły zażywać ruchu częściej, np. uprawiać jogging, ważną kwestią powinna być rozgrzewka. Przed rozpoczęciem biegu rozruszajmy stawy kolanowe, biodrowe, barkowe, a nawet łokciowe. Warto pamiętać, aby nie przeciążać stawów również podczas zwykłych codziennych czynności. Takimi czynnościami mogą być noszenie ciężkich zakupów czy przestawianie mebli. 

Pomocne składniki: kwas hialuronowy i chondroityna
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w tkankach organizmu. Wypełnia przestrzeń międzykomórkową, a w skórze stanowi ponad 50 proc. Niestety z wiekiem ilość kwasu hialuronowego drastycznie maleje. Nasza skóra starzeje się, a po 40 roku życia mamy go już o połowę mniej. Dlatego ważne jest, aby dostarczać niezbędnych składników naszemu organizmowi. Można to robić przyjmując suplementy diety, które uzupełniają braki.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak zapobiegać chorobom stawów – profilaktyka z suplementem diety LIFESTYLE, Zdrowie - Zwyrodnienie stawów dotyka coraz więcej osób, w dodatku coraz młodszych. Nawet 20 proc. osób w wieku 40 lat cierpi na choroby stawów. Jak im zapobiegać?
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy