Anetta

Kiedy problemem są opadające powieki

Kiedy problemem są opadające powieki
Kiedy problemem są opadające powieki Opadające powieki to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Ptoza, bo tak inaczej nazywamy tą przypadłość, dotyka głównie osoby

Kiedy problemem są opadające powieki

Opadające powieki to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Ptoza, bo tak inaczej nazywamy tą przypadłość, dotyka głównie osoby starsze, choć nie tylko. O tym, skąd się bierze, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Ryszard Mądry, specjalista chirurgii plastycznej z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie

Skąd się bierze ten dokuczliwy, zwłaszcza dla pań problem?
Opadające powieki to dość częste schorzenie. Jest wiele przyczyn, które prowadzą do jego powstania. Najczęstszą z nich jest po prostu naturalne starzenie się skóry. Już po 30. roku życia, skóra zaczyna tracić swoją jędrność i sprężystość. Tkanka skórna w okolicy powiek jest najcieńsza, dlatego właśnie tam problem uwidacznia się najszybciej – twierdzi dr n. med. Ryszard Mądry, specjalista chirurgii plastycznej z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Opadanie powiek związane z naturalnym starzeniem się organizmu można nieco opóźnić dbając odpowiednio o okolice oczu. Należy jednak pamiętać, że trzeba zacząć to robić, zanim problem się pojawi. Warto stosować kremy pielęgnujące przeznaczone do skóry w okolicy oczu, a także używać dobrych okularów słonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Zdarza się, że problem opadających powiek związany jest ze złym oświetleniem, w którym przebywamy (np.w świetle jarzeniowym), czy ze źle wyregulowanym monitorem komputera, przy którym pracujemy. W poważniejszych przypadkach opadanie powieki może być związane z uszkodzeniem nerwu, niewydolnością mięśnia dźwigacza, udarem, guzem mózgu czy nowotworem. Jak widać, ważna jest diagnoza, którą postawi lekarz. To od niej powinna być uzależniona metoda rozwiązania problemu – wyjaśnia dr n. med. Ryszard Mądry.

Chirurgiczna korekcja opadających powiek
Wykonywana jest, kiedy zostanie ustalona przyczyna opadania powiek. Jeżeli schorzenie powieki prowadzi do ograniczenia pola widzenia, celem zabiegu jest jego przywrócenie. W przypadku, gdy powodem operacji jest uzyskanie, zwłaszcza przez kobiety młodszego, estetycznego wyglądu, wykonuje się korektę chirurgiczną powiek.
Blepharoplastyka to operacja, która ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy dolnych i górnych powiek. Przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, lub w płytkim znieczuleniu ogólnym na życzenie pacjenta. Podczas zabiegu prowadzi się cięcie w fałdzie powieki górnej i usuwa zbędny nadmiar skóry. Blizna ukryta jest w załamaniu powieki, a więc usytuowana jest w miejscu niewidocznym przy otwartych oczach – tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry. Pacjent nie odczuwa bólu, jedynie ukłucia przy znieczuleniu – dodaje.

A to już wiesz?  Wyprawka dla przyszłej mamy

Przygotowania do zabiegu
Przed zabiegiem pacjent jest poproszony o konieczności wykonania podstawowych badań – morfologii i układu krzepnięcia. Należy także odstawić leki, które wpływają na krzepliwość krwi.
Przeciwskazaniami do zabiegu są skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy ciąża. Zabiegu nie wykonuje się także podczas zaostrzenia przewlekłych lub ostrych schorzeń i w czasie zażywania antybiotyków. Nie operuje się kobiet, które są w trakcie miesiączki. Przed zabiegiem nie wolno palić papierosów, a także spożywać alkoholu. Zalecane jest również odstawienie aspiryny, witaminy A, E i PP oraz kwasów omega – tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry.

Zalecenia po blepharoplastyce
Pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach po zabiegu. Jedynym opatrunkiem jest niewielki plaster na ranie. Tuż po blepharoplastyce można odczuwać niewielkie szczypanie operowanych powiek, występuje też obrzęki i podbiegnięcia krwawe.
Po zabiegu zaleca się spanie na wznak oraz zimne okłady. Około 5-7 dni po blepharoplastyce Panie mogą powrócić do nakładania makijażu. Przez około miesiąc po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, a przez cały rok unikać ekspozycji blizny na promieni słoneczne. Po około 7 – 14 dniach można wrócić do zajęć zawodowych – wyjaśnia dr n. med. Ryszard Mądry.
Chirurgicznej korekcji powiek mogą się poddać zarówno kobiety, jak i mężczyźni cieszący się dobrym zdrowiem, którzy chcą znacznie poprawić jakość swojego życia. Przed zabiegiem warto skonsultować się nie tylko z lekarzem wykonującym plastykę powiek, ale również, w niektórych przypadkach z psychologiem, ponieważ zabieg może nie spełniać oczekiwań pacjenta. W każdym przypadku należy poważnie przemyśleć decyzję o korekcji powiek, pamiętając że może ona poprawić nie tylko wygląd twarzy, ale związane z nim samopoczucie na 10-20 lat.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy