LIFESTYLE Zdrowie

Nowoczesne metody leczenia migreny polecane przez lekarzy

Nowoczesne metody leczenia migreny polecane przez lekarzy
Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne efekty uboczne, mogą skorzystać z nowatorskich metod leczenia migreny, takich jak zastrzyki z botoksu lub neurostymulacja przy użyciu opaski przeciwmigrenowej

Data publikacji: 2015-06-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowoczesne metody leczenia migreny polecane przez lekarzy
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne efekty uboczne, mogą skorzystać z nowatorskich metod leczenia migreny, takich jak zastrzyki z botoksu lub neurostymulacja przy użyciu opaski przeciwmigrenowej CEFALY.

Nowoczesne metody leczenia migreny polecane przez lekarzy LIFESTYLE, Zdrowie - Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne efekty uboczne, mogą skorzystać z nowatorskich metod leczenia migreny, takich jak zastrzyki z botoksu lub neurostymulacja przy użyciu opaski przeciwmigrenowej CEFALY.

Napad migreny może trwać nawet 3 dni bez przerwy i powtarzać się kilka razy w miesiącu. Bólowi głowy najczęściej towarzyszą inne dolegliwości: rozdrażnienie, senność, przygnębienie, nudności, wymioty, zawroty głowy i problemy z widzeniem, nadwrażliwość na hałas, światło i zapachy. W czasie migreny chorzy są praktycznie wyłączeni z jakiejkolwiek aktywności: zawodowej, społecznej i rodzinnej. Nic dziwnego, że poszukują wszelkich dostępnych metod łagodzenia ataków migreny ‑ od naturalnych substancji roślinnych, po bioenergoterapię i akupunkturę.

Niestety dla większości z ponad 4 mln migreników w Polsce i niemal 80 mln na świecie, ich działanie jest zwykle krótkotrwałe i opiera się na autosugestii. Po dłuższym czasie entuzjazm i oparty na nim efekt placebo mija. Dlatego zestawiliśmy 5 nowoczesnych metod leczenia migreny uznanych przez medycynę, biorąc pod uwagę ich sposób działania, zastosowania, skuteczności i efekty uboczne.

 

Jeśli lekarstwa to dedykowane

Atak migreny można przerwać stosując popularne leki przeciwbólowe: aspirynę, ibuprofen, paracetamol albo naproksen. Ale co czwartemu pacjentowi taka terapia nie pomaga. Najczęściej leki łagodzą ból, ale nie likwidują go całkowicie. Po krótkim czasie powraca, a organizm coraz słabiej reaguje na kolejne dawki.

Lepsze efekty przynosi leczenie preparatami o dedykowanym działaniu przeciwmigrenowym z grupy tzw. tryptanów. Jednak i one, podobnie jak leki przeciwbólowe, nawet u połowy pacjentów wywołują poważne skutki uboczne: od spadków ciśnienia, poprzez nietolerancje pokarmową i wzrost wagi, po zaburzenia koncentracji i pamięci. Jaka alternatywę mają pacjenci?

 

Impuls elektryczny na ból głowy

A to już wiesz?  Spożywanie wątróbki przez kobiety w ciąży może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych płodu

Innym wyjściem niż farmakoterapia jest działanie na ośrodek mózgu odpowiedzialny za odczuwanie bólu. Wykorzystuje się do tego pole elektromagnetyczne lub prąd o niskim natężeniu. Do niedawna nie było to możliwe bez interwencji chirurgicznej. Technologia pod nazwą Cefaly opracowana przez belgijskich naukowców pozwoliła na stymulację nerwu trójdzielnego za pomocą impulsu elektrycznego wysyłanego przez skórę.

Pacjent używa do tego specjalnej opaski i umieszczonej na czole elektrody. Terapia skutkuje zmniejszeniem bólu, a nawet przerwaniem ataku migreny. Regularne stosowanie urządzenia działa prewencyjnie – zmniejsza częstotliwość ataków, skraca czas ich trwania i sprawia, że są mniej bolesne.

W przeciwieństwie do zastrzyków z toksyny botulinowej czy inwazyjnych form elektrostymulacji z wykorzystaniem elektrod wszczepionych do mózgu, opaska antymigrenowa może być stosowana samodzielnie, w domu, bez konieczności przeprowadzania zabiegu przez lekarza. Nie powoduje skutków ubocznych w organizmie, a dyskomfortu związanego z używaniem elektrod doświadczyło zaledwie 4 % pacjentów.

CEFALY posiada certyfikat medyczny CE oraz spełnia standardy ISO dla urządzeń medycznych. W marcu 2014 r. decyzją Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) urządzenie zostało dopuszczone do sprzedaży również w Stanach Zjednoczonych. Do końca roku w samym USA korzystało z niego ponad 10 tys. pacjentów. W Polsce można je kupić przez Internet z możliwością zwrotu w ciągu 60 dni, jeśli nie spełni oczekiwań.

 

Porównanie różnych metod leczenia migreny znajduje się w naszej infografice obok.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nowoczesne metody leczenia migreny polecane przez lekarzy LIFESTYLE, Zdrowie - Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne efekty uboczne, mogą skorzystać z nowatorskich metod leczenia migreny, takich jak zastrzyki z botoksu lub neurostymulacja przy użyciu opaski przeciwmigrenowej CEFALY.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy