LIFESTYLE Zdrowie

Oni to My – przeciw wykluczeniu i samowykluczeniu

Oni to My – przeciw wykluczeniu i samowykluczeniu
W sobotę 26 października pierwsze w Lublinie spotkanie w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. Jego celem jest ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz

Data publikacji: 2019-10-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Oni to My – przeciw wykluczeniu i samowykluczeniu
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

W sobotę 26 października pierwsze w Lublinie spotkanie w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. Jego celem jest ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz przyjaciół.

Oni to My - przeciw wykluczeniu i samowykluczeniu LIFESTYLE, Zdrowie - W sobotę 26 października pierwsze w Lublinie spotkanie w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. Jego celem jest ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz przyjaciół.

Oni to My

Lubelska odsłona kampanii przeciw wykluczeniu i samowykluczeniu osób żyjących z HIV oraz ich bliskich

Lublin, 16 października 2019 r. W sobotę 26 października odbędzie się pierwsze w Lublinie spotkanie w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. Jego celem jest ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz przyjaciół. W programie zajęcia z radzenia sobie ze stresem oraz praktyczne wskazówki jak odpowiadać na trudne pytania. Warsztaty realizowane są ze środków przekazanych Stowarzyszeniu „Bądź z nami” jako laureatowi konkursu Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

Uczestnicy zapoznają się z metodami opanowywania stresu, takimi jak zapewnianie sobie czasu dla siebie, radzenie sobie z napięciem mięśniowym oraz umiejętność wypoczywania i śmiechu. Poruszona będzie kwestia „szklanki do połowy pustej lub pełnej”, a także pozytywna rola masażu, tańca czy gorącej kąpieli jako lekarstw na stres fizyczny. Ważną częścią spotkania będzie sesja na temat trudnych pytań, przy czym odpowiedzi będą opracowywane wspólnie poprzez zebranie doświadczeń uczestników. Chodzi tu o pytania, takie jak np. „co zrobić jeśli pracodawca zażąda wyniku testu?”, albo „czy lekarz z prywatnej placówki może odmówić zabiegu?”. Kolejnym istotnym tematem będzie główna przeszkoda w pełnieniu ról społecznych – stygmatyzacja oraz autostygmatyzacja, czyli zaniżenie własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa w odpowiedzi na negatywne reakcje otoczenia. Warsztaty pomogą wypracować skuteczne strategie radzenia sobie z ich skutkami.

To wszystko i jeszcze więcej podczas lubelskiego spotkania warsztatowego 26 października o godzinie 10:00. Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z organizatorami – Stowarzyszeniem „Bądź z nami” – pod adresem [email protected] oraz pod numerem telefonu 535 235 887. Akcja to element większej kampanii. Wcześniej takie warsztaty odbyły się w Warszawie, Toruniu i Szczecinie.

A to już wiesz?  Przychodzi Polak do stomatologa – poznaj 5 częstych przyczyn

„Poprzednie warsztaty pokazały, jak dużym atutem jest spotkanie osób zakażonych i niezakażonych. Obie strony mają szansę, czasami po raz pierwszy, wysłuchać historii o swoich przeżyciach, przyjrzeć się nawzajem swoim lękom, wyjaśnić wiele niedomówień” – powiedziała Joanna Gałaj, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. – „Dzięki naszym warsztatom chcemy wyjść poza schemat: HIV to Oni, funkcjonujący na równoległej, niestycznej płaszczyźnie z tą, na której żyjemy My”

„Każda diagnoza HIV dotyka nie tylko samego zakażonego, ale też jego rodzinę i przyjaciół. Oznacza to, że – jak podaje NIZP-PZH – w okresie od 1985 roku do połowy 2019 w obliczu HIV stanęło w Polsce nie tylko ponad 24 tysiące osób zakażonych, ale także ich bliscy.” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – „I choć istnieją programy pomocowe dla osób seropozytywnych, to niewiele takich programów wspiera ich rodziny. Stowarzyszenie „Bądź z nami” wychodzi naprzeciw potrzebom osób pośrednio żyjących z HIV. Cieszę się, że możemy wspierać to działanie. Jestem przekonany, że przyczyni się ono do zmniejszania stygmatyzacji oraz autostygmatyzacji osób zakażonych, ich rodzin i przyjaciół.”

***

Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” jest organizacją non profit, działającą od 1994 roku. Głównym celem jej działalności jest przede wszystkim niesienie pomocy w sferze duchowej, moralnej, psychicznej i społecznej osobom z HIV/AIDS i ich bliskim, przeciwdziałanie stygmatyzacji, profilaktyka HIV oraz kształtowanie racjonalnych zachowań społecznych wobec HIV/AIDS. Cele realizowane są przez: edukację i wsparcie osób zakażonych, aktywizację społeczną i zawodową, działania integracyjne oraz działania profilaktyczne adresowane do ogółu społeczeństwa (prowadzenie Telefonu Zaufania AIDS i organizacja akcji profilaktycznych). Działania Stowarzyszenia mają zasięg ogólnopolski lub wojewódzki i są prowadzone nieodpłatnie.

Stowarzyszenie prowadzi Telefon Zaufania AIDS czynny od 9:00 do 21:00 od poniedziałku do piątku: 22 692 82 26 i 801 888 448 oraz profile na Facebooku: https://www.facebook.com/pozytywnyswiatkobiet/ oraz https://www.facebook.com/stowarzyszeniebzn/.

A to już wiesz?  Cierpiący na choroby psychiczne z regionu zyskają jeszcze lepszą opiekę

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich ośmiu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad 2 milionów złotych.

Dodatkowych informacji udzielają:

Joanna Gałaj

Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”

tel: +48 535 235 887, 22 826 4247

[email protected]

 

Mariola Sarnowska 

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

tel: +48 502 213 047

[email protected] www.pozytywnieotwarci.pl

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Oni to My - przeciw wykluczeniu i samowykluczeniu LIFESTYLE, Zdrowie - W sobotę 26 października pierwsze w Lublinie spotkanie w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. Jego celem jest ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz przyjaciół.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy