Coaching

Soul Coaching – najnowszy sposób na zadbanie o swoją duchowość i życie zgodnie z sobą

Soul Coaching – najnowszy sposób na zadbanie o swoją duchowość i życie zgodnie z sobą
Soul Coaching – najnowszy sposób na zadbanie o swoją duchowość i życie zgodnie z sobą 24 października 2021 Człowiek to również sfera duchowa i bez

Soul Coaching – najnowszy sposób na zadbanie o swoją duchowość i życie zgodnie z sobą

24 października 2021

Człowiek to również sfera duchowa i bez zaopiekowania się nią życiowa równowaga i szczęście nie są możliwe – na tej prostej prawdzie opiera się soul coaching. Czym jest zdobywająca coraz większą popularność metoda odkrywania samego siebie?

Dbanie o strefę duchową
Soul coaching to metoda wypracowana przez amerykańską terapeutkę Dennise Linn. Jej cel jest prosty: skonfrontować się z najważniejszymi pytaniami i znaleźć na nie odpowiedź w sobie. Linn wypracowała ją, gdy w wieku 50 lat otrzymała diagnozę nowotworu. Wcześniej, usiłując uporać się z traumami dzieciństwa – w tym z przemocą i molestowaniem seksualnym – Linn spędziła wiele czasu pobierając nauki od mędrców duchowych. Jednak dopiero diagnoza śmiertelnej choroby pokazała jej, że odpowiedzi na najważniejsze pytania nie znajdzie u innych, tylko w sobie.

Soul coaching jest inspirowany duchowością wschodu oraz mistyką monastyczną. Czerpie z obserwacji wspólnej dla wszystkich tych tradycji: do pełni szczęścia i poczucia spełnienia, musimy zadbać o swoją strefę duchową.

Nie jest to jednak praktyka religijna. To metoda stworzona z myślą o życiu w zachodnich społeczeństwach, w których wielomiesięczne odosobnienia nierzadko kolidują ze zwykłymi wymaganiami życiowymi, takimi jak praca zawodowa. Dlatego celem soul coachingu jest jak najefektywniejsze zajęcie się tą częścią ludzkiego życia, która w natłoku codziennych obowiązków umyka – i wprowadzenie równowagi w naszą egzystencję. Prawdziwym trenerem w tym procesie jest dusza, bo to w niej tkwią odpowiedzi, a soul coach – facylitatorem procesu.

Wgląd w serce
Soul coaching różni się od tradycyjnego coachingu. W przypadku tradycyjnego coachingu chodzi o wypracowanie celów i metod ich osiągnięcia. Ze względu na swoje instrumentalne podejście, często jest on stosowany w tworzeniu ścieżek kariery i towarzyszy my presja związana z wynikami. Opiera się to na kalkulacjach i rachunkach zysków i strat.

Podstawą soul coachingu jest przekonanie, że ludzka dusza mieści się w sercu, nie w umyśle a dotarcie do niej polega na wglądzie wewnętrznym a nie na analizowaniu „za” i „przeciw”.

Bywa, że umysł płata nam figle: podpowiada wiele sprzecznych ze sobą rzeczy i wymaga, abyśmy te sprzeczne realizowali. Albo goni za kolejnymi osiągnięciami czy zadaniami i nie pozwala nam w pełni się cieszyć tym, co jest tu i teraz. Objawia się to na wiele sposobów: dysonans poznawczy, poczucie bezsensu, wypalenie zawodowe, kiepskie relacje rodzinne.

Edyta Anyszka, trenerka soul coachingu
Serce z kolei to miejsce wolne od tego typu presji. Soul coaching nie mówi też, byś każdego dnia był jeszcze lepszą wersją samego siebie, bo naszej wartości nie budują nasze osiągnięcia zawodowe, tylko tkwi ona w nas.
Równowaga w życiu

Wgląd w duszę pozwala podjąć dobre, zgodne naszym najgłębszym „ja” decyzje i wyrwać się z pułapek, które zastawia na nas umysł.

Edyta Anyszka, trenerka soul coachingu
Udzielane przez duszę rady często odnoszą się do tego co „tu i teraz”, jednak w myśl soul coachingu jest to klucz do szczęścia. Mówiąc wprost: nie można się cieszyć życiem rodzinnym, kiedy cały czas podczas zabaw z dziećmi myśli się o pracy.
Jednak cele soul coachingu to coś więcej niż tylko skupienie na „tu i teraz”. W dalszej perspektywie, soul coaching ma wprowadzić do naszego życiu równowagę. Proces ten pozwala oczyścić się bowiem z mentalnego i emocjonalnego chaosu i uwolnić się, na przykład, od toksycznych relacji czy szkodliwych przyzwyczajeń.

Skąd możemy wiedzieć, czy jakaś relacja jest dla nas toksyczna lub czy jakieś rutynowe zachowania nam nie służą? Wtedy, kiedy pozbędziemy się bałaganu z naszego życia. Gdy już tego dokonamy, odpowiedzi na tego typu pytania będą przychodzić same, bo nie będzie przeszkód do ich dostrzeżenia.

Edyta Anyszka, trenerka soul coachingu

Edyta Anyszka – specjalistka od terapii kreatywnej, nauczycielka Vedic Art, pracująca z dziećmi metodą Arno Sterna, z dorosłymi z kolei według zasad Vedic Art. Miłośniczka wsi i rustykalnych klimatów.
Pod Gostyninem prowadzi Malownię, przestrzeń wolnej ekspresji, warsztatów, odpoczynku i relaksu.