LIFESTYLE Zdrowie

Żyjący z HIV wychodzi z szafy

Żyjący z HIV wychodzi z szafy
Od 16 lat żyję z HIV, od 15 lat mam niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Nie stanowię zagrożenia dla otoczenia – mówi Tomasz Siara, który rozpoczyna własną kampanię edukacyjną o

Data publikacji: 2019-04-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Żyjący z HIV wychodzi z szafy
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

Od 16 lat żyję z HIV, od 15 lat mam niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Nie stanowię zagrożenia dla otoczenia – mówi Tomasz Siara, który rozpoczyna własną kampanię edukacyjną o HIV/AIDS.

Żyjący z HIV wychodzi z szafy LIFESTYLE, Zdrowie - Od 16 lat żyję z HIV, od 15 lat mam niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Nie stanowię zagrożenia dla otoczenia – mówi Tomasz Siara, który rozpoczyna własną kampanię edukacyjną o HIV/AIDS.

Warszawa, 12 kwietnia 2019: „Życie jest pozytywne. Twój status HIV tego nie zmienia” – to hasło kampanii „Niewykrywalni” Tomasza Siary, aktywisty z Wrocławia. Jej główne cele to przeciwdziałanie stygmatyzacji osób seropozytywnych, promocja testowania w kierunku zakażenia wirusem oraz edukacja o HIV/AIDS. Jeszcze przed oficjalnym startem kampanii magazyn „Replika” opublikował obszerny wywiad z Siarą, w którym opowiada on o swoim życiu – od informacji o zakażeniu HIV przez załamanie i izolację po spełnienie oraz przemianę w aktywistę działającego na rzecz destygmatyzacji osób HIV+. Rozmowa została przeprowadzona w ramach projektu Fundacji Replika „Jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV” realizowanego z funduszy przekazanych przez Gilead Sciences w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Rozpoczynająca się 15 kwietnia ogólnopolska kampania „Niewykrywalni” obejmie m.in. uruchomienie portalu niewykrywalni.pl, w ramach którego specjaliści będą rozwiewać wątpliwości związane z tematyką HIV oraz dotyczące związków HIV+/HIV-. Pozytywnymi świadectwami będą coming outy osób żyjących z wirusem oraz ich seronegatywnych partnerów. Ważnym elementem będzie działalność w mediach społecznościowych, w których eksperci i aktywiści będą publikowali odpowiedzi na pytania internautów. Wsparciem dla działań online będą otwarte spotkania tematyczne „POZYTYWNE ROZMOWY” z aktywistami oraz lekarzami – specjalistami chorób zakaźnych w największych miastach Polski. Ich inauguracja w formie wernisażu POZYTYWNE OTWARCIE będzie miała miejsce w Warszawie 13 kwietnia o godzinie 18:00 (informacje i zapisy e-mailowo: [email protected]). Dodatkowo organizowane będą wydarzenia artystyczne wzmacniające przekaz kampanii, a w klubach i punktach medycznych pojawią się materiały edukacyjne.

Podstawą dla uruchomienia kampanii są wyniki wieloletnich europejskich badań PARTNER 1 oraz PARTNER 2 przeprowadzonych na tysiącach par hetero i homoseksualnych. Udowadniają one ponad wszelką wątpliwość, że osoba seropozytywna nie może zakazić swojego partnera, gdy jest poddana systematycznej terapii ARV i ma niewykrywalny poziom wiremii HIV we krwi. Jak Tomasz Siara.

A to już wiesz?  KOMPLEKSOWE BADANIA W PREZENCIE

„Według NIZP-PZH około 20 procent zakażonych w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. Według organizacji pozarządowych, może to być nawet 50 proc. W całej Europie tylko w Rumunii i Bułgarii jest więcej osób seropozytywnych nieświadomych swojego statusu. To musi się zmienić! Jako żyjący z HIV od 16 lat jestem najlepszym przykładem, że z wirusem można normalnie żyć. HIV nie jest karą za „rozwiązłość”. Jest zwykłym wirusem. Tyle że dla kogoś, kto jest zakażony i się nie leczy, bo o tym nie wie, może on być śmiertelnie niebezpieczny” – powiedział Tomasz Siara.

„Codziennie HIV zakażają się w Polsce 3-4 osoby. Zbyt wielu seropozytywnych nie ma świadomości swojego statusu i może nieświadomie przekazywać wirusa innym. Dlatego tak ważna jest edukacja. Odniesiemy sukces w walce z epidemią, jeśli ludzie zrozumieją, że test na HIV powinien zrobić każdy aktywny seksualnie człowiek. Jednocześnie warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnemu, bezpiecznemu w długim terminie i bezpłatnemu w Polsce leczeniu pacjenci z tym wirusem mogą żyć i funkcjonować normalnie do późnej starości” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 2 milionów złotych.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Mariola Biedrzycka

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

tel: +48 502 213 047

[email protected] www.pozytywnieotwarci.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Żyjący z HIV wychodzi z szafy LIFESTYLE, Zdrowie - Od 16 lat żyję z HIV, od 15 lat mam niewykrywalny poziom wirusa we krwi. Nie stanowię zagrożenia dla otoczenia – mówi Tomasz Siara, który rozpoczyna własną kampanię edukacyjną o HIV/AIDS.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

A to już wiesz?  Nie taki dentysta straszny, jak go malują

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy