LIFESTYLE Zdrowie

Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia rozpocznie badania profilaktyczne

Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia rozpocznie badania profilaktyczne
W każdą ostatnią niedzielę września, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jego ideą jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Do akcji dołącza Fundacja NEUCA dla

Data publikacji: 2016-09-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia rozpocznie badania profilaktyczne
Kategoria: LIFESTYLE, Zdrowie

W każdą ostatnią niedzielę września, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jego ideą jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Do akcji dołącza Fundacja NEUCA dla Zdrowia.

Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia rozpocznie badania profilaktyczne LIFESTYLE, Zdrowie - W każdą ostatnią niedzielę września, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jego ideą jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Do akcji dołącza Fundacja NEUCA dla Zdrowia.

W każdą ostatnią niedzielę września, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jego ideą jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Do akcji dołącza Fundacja NEUCA dla Zdrowia, która na początku października rozpoczyna akcję bezpłatnych badań kardiologicznych w całej Polsce.

Jak wynika z raportu GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Wśród najczęściej występujących w Polsce schorzeń można wymienić między innymi: nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i zawał serca, udar mózgu, chorobę naczyń obwodowych, przewlekłą niewydolność serca czy zaburzenia rytmu serca. Dużą częstotliwość występowania chorób serca potwierdzają badania. Według danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, u 1 na 5 osób w którymś momencie życia wystąpi niewydolność serca[1].

Wbrew stereotypowym opiniom to kobiety ponoszą większe konsekwencje zawału niż mężczyźni. Statystyki pokazują, że najczęstszą przyczyną umieralności kobiet nie jest – wbrew powszechniej opinii – rak piersi, lecz choroby serca i układu krążenia. Dotyczy to aż 1/3 takich przypadków. Faktem jest, że mężczyźni częściej chorują na serce, jednak to kobiety częściej umierają z tego powodu. W 2013 roku z powodu chorób układu krążenia w Polsce zmarło aż 95 tysięcy kobiet, co stanowiło 51 % wszystkich zgonów. Odsetek przypadków śmiertelnych wśród mężczyzn  był niższy o 10 punktów procentowych i wynosił 41%[2].

Leżąca u podłoża wielu chorób kardiologicznych miażdżyca tętnic potrafi rozwijać się wiele lat w organizmie człowieka, osiągając zaawansowany etap jeszcze przed wystąpieniem jej widocznych objawów. Dlatego też niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnej choroby.

A to już wiesz?  W męskim gronie o męskich sprawach. Darmowe konsultacje urologiczne

Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią prawie 50% przyczyn zgonów w Polsce (2-krotnie częściej niż choroby nowotworowe). Profilaktyka pierwotna, czyli zapobieganie chorobie wieńcowej, której najgroźniejszym powikłaniem jest zawał serca, polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiedniego trybu życia – komentuje dr n.med. Grzegorz Skonieczny, Koordynator

Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

Większość chorób układu sercowo-naczyniowego powiązana jest z nieodpowiednio prowadzonym stylem życia. Wśród głównych czynników, które mają wpływ na pojawienie się choroby wymieniane są: palenie tytoniu, niezdrowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, poziom BMI przekraczający zalecane normy, podwyższone ciśnienie tętnicze czy podwyższony poziom cholesterolu.

Zmiana trybu życia i zminimalizowanie czynników ryzyka jest kluczowym działaniem dla profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka. Dlatego w odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+ rozpoczyna kolejną edycję bezpłatnych badań profilaktycznych.

W trakcie pierwszej edycji badań kardiologicznych udało nam się przebadać łącznie 7000 osób. To bardzo dobry wynik, który mamy zamiar w tym roku powtórzyć – komentuje Bogusława Golus – Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

W ramach akcji, specjalnie przygotowany na tę okazję kardiobus odwiedzi ponad 100 lokalizacji w całej Polsce, aby sprawdzić stan zdrowa serc Polaków. W trakcie badania będzie można: wykonać EKG i pomiar ciśnienia, a także sprawdzić wskaźnik BMI.

Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia są chorobami podstępnymi. Dopiero ich powikłania dają dolegliwości, które zmuszają pacjentów do zgłoszenia się do lekarza. Często zmiany, do których doszło w organizmie, są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna choroby wieńcowej, która pozwala nie tylko na ich wcześniejsze wykrycie, ale również na wdrożenie odpowiedniego leczenia – dodaje dr n.med. Grzegorz Skonieczny.

A to już wiesz?  Uzarin – na sińce i obolałe miejsca

Ogólnopolska akcja badań kardiologicznych rozpocznie się 3 października.W pierwszych dniach akcji kardiobus rozpocznie badania na Śląsku, później skieruje się do centrum Polski, odwiedzi kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce, by skończyć w Szczecinie.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. Wszelkie szczegóły na temat terminów badań i lokalizacji znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).

 

[1]Materiały informacyjne Sekcji Niewydolności Serca PTK, Niewydolność serca w Polsce – raport 2016

[2] Ibidem.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia rozpocznie badania profilaktyczne LIFESTYLE, Zdrowie - W każdą ostatnią niedzielę września, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jego ideą jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Do akcji dołącza Fundacja NEUCA dla Zdrowia.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy