Anetta

PROGESTERON ? dlaczego tak istotny dla przyszłej mamy? Część II

W ostatnich latach prowadzi się intensywne badania kliniczne nad zastosowaniem progesteronu w profilaktyce przedwczesnego zakończenia ciąży.Progesteron stosuje się, gdy:•    ciąża zagrożona jest poronieniem •    w ciąży występują krwawienia •    wspomaga się hormonalnie ciążę po zapłodnieniu pozaustrojowym •    występuje zagrożenie porodem przedwczesnym U ciężarnych z poronieniami w przeszłości lub po leczeniu niepłodności podawanie progesteronu już w okresie zachodzenia w ciążę zwiększa szansę na pomyślne jej zakończenie. Również kobiety, które urodziły przedwcześnie poprzednie dziecko, otrzymując progesteron w następnej ciąży częściej rodzą w terminie. U kobiet w pierwszej ciąży, u których lekarz podczas badania lub w badaniu USG stwierdzi przedwczesne skrócenie szyjki macicy, podawanie progesteronu zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego.Niezależnie od stosowanej drogi podania (dopochwowa, domięśniowa, doustna) terapia progesteronem to terapia bezpieczna dla płodu – nie wykazano jej szkodliwości. Bezpieczeństwo takiego leczenia nie dziwi

W ostatnich latach prowadzi się intensywne badania kliniczne nad zastosowaniem progesteronu w profilaktyce przedwczesnego zakończenia ciąży.

Progesteron stosuje się, gdy:
•    ciąża zagrożona jest poronieniem
•    w ciąży występują krwawienia
•    wspomaga się hormonalnie ciążę po zapłodnieniu pozaustrojowym
•    występuje zagrożenie porodem przedwczesnym

U ciężarnych z poronieniami w przeszłości lub po leczeniu niepłodności podawanie progesteronu już w okresie zachodzenia w ciążę zwiększa szansę na pomyślne jej zakończenie. Również kobiety, które urodziły przedwcześnie poprzednie dziecko, otrzymując progesteron w następnej ciąży częściej rodzą w terminie. U kobiet w pierwszej ciąży, u których lekarz podczas badania lub w badaniu USG stwierdzi przedwczesne skrócenie szyjki macicy, podawanie progesteronu zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego.

Niezależnie od stosowanej drogi podania (dopochwowa, domięśniowa, doustna) terapia progesteronem to terapia bezpieczna dla płodu – nie wykazano jej szkodliwości. Bezpieczeństwo takiego leczenia nie dziwi zważywszy na fakt, że kobiecie ciężarnej podaje się hormon identyczny z wytwarzanym w jej organizmie. Zaletą metody dopochwowej jest fakt, że tak stosowany progesteron dociera przede wszystkim do macicy i w jej tkankach osiąga wysokie stężenie, czyli działa tam, gdzie powinien. Dopochwowe tabletki z progesteronem posiadają właściwe pH, aby nie zaburzać naturalnej bariery ochronnej pochwy i wchłaniają się szybko przez śluzówkę pochwy.     
  
Konsultacji medycznej udzieliła dr Dorota Bomba – Opoń z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Spacer z dzieckiem zimą. Jak się do niego dobrze przygotować?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy